21 OCAK  -   JANUARY 21

Tarihte Bugn  -  Today in History1 Ocak-2 Şubat 1924
İlk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, İzmirde...


1938 - Atatrk'n, trenle İzmit zerinden Derince'ye gelişi, buradan Akay vapuru ile Yalova'ya geişi ve yeni yapılan Termal Otel'in ilk misafiri oluşu.


1936 - Atatrk'n, akşamzeri Anadolu Kulb'ne, akşam Karpi'e gidişi.


1935 - Atatrk'n, akşam İsmet İnn ile beraber trenle Ankara'dan İstanbul'a hareketi.


1933 - Atatrk'n, Bandırma'dan Balıkesir'e gelişi, Valiliği, Belediye'yi, Kolordu Kararghı'nı ve Cumhuriyet Halk Partisi'ni ziyareti.


1932 - Atatrk'n, ğleden sonra Dolmabahe Sarayı'ndan otomobille hareket ederek Fatih ve Şişli taraflarında bir gezinti yapması.


1923 - Atatrk'n, Bursa Lisesi ğretmenlerinin, şerefine verdiği ayda ğretmenlerle grşmesi.


1922 - Atatrk'n, Ankara'da "İzmir Yurdu Cemiyeti"nin tertiplediği ayda, Yurt'un fahr başkanlığını kabul edişi nedeniyle konuşması: "...Yurt'un, İzmir'in iinde vazife greceği gne kavuşacağız. O gn uzak değildir!"


1921 - Ethem'in kardeşi Tevfik Bey Yunanlılarla bir teslim anlaşması imzaladı.


1920 - Atatrk'n, Kzım Karabekir'e telgrafı: "İsmet Bey en nazik ve mhim bir devreye girdiğimizi gz nne alarak bizi kıymetli alışmasından yararlandırmak ve bu devrenin gelişmesine kadar Heyet-i Temsiliye'de bulunmak zere gelmiştir. Hep beraber gzlerinizden periz."

Atatrk'n, alışmaları hakkında bilgi sunan Anadolu Kadınları Mdafaa-i Vatan Cemiyeti'ne telgrafı: "...Vatanperver girişimlerinizi takdir ve tebrik ediyoruz."

Harbiye Nazırı Cemal Paşa'nın, Atatrk'e telgrafı: "İngilizler, hkmete verdikleri bir notada, benim ile Cevat Paşa Hazretlerinin vazifeden ekilmekliğimizi istediler. ...Vaziyet benim ile Cevat Paşa'nın ekilmemizi gerektirdi. Kabineyi mşkl duruma sokacak bir harekette bulunulmamasını rica ederim. Aksi halde vaziyet, tasavvur ettiğimizden daha tehlikeli olur." [Kocatrk]


1920 - The Paris Peace Conference of 1919 comes to an end.

The Paris Peace Conference of 1919 was a conference organized by the victors of World War I to negotiate the peace treaties between the Allied and Associated Powers and the defeated Central Powers. The conference opened on 18 January 1919 and lasted until 21 January 1920 with a few intervals.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com