Onbinlerce İnsan Anıtkabir’e Akın Etti

550 BİNE YAKIN ZİYARETÇİ ANITKABİR’DEYDİ

10 Kasım 2007

Anıtkabir’in ziyarete açılmasıyla birlikte başı, ilköğretim okullarından gelen öğrenciler çekti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir’e gelen ziyaretçilerden bazıları burada dualar etti. Ata’nın kabrine kapanıp öpenler olurken, kimi ziyaretçiler de “asker selamı” ile Ulu Önder’e saygısını gösterdi.

Anıtkabir, 10 Kasım nedeniyle kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan Atatürk portresi ve Türk bayrağından oluşan bir pano ve çiçeklerle donatıldı. Anıtkabir’de Ata’nın sesinden “Nutuk” hoparlörden dinletildi.

Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan ziyaretçilerin bir kısmı ise alınlarına “Atam İzindeyiz” yazılı bantlar taktı. Atatürk’ü başlarında kalpaklarıyla ziyaret edenler de dikkati çekti.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesindeki Anıtkabir ziyaretçi sayısına ilişkin verilere göre, bugün 546 bin 620 kişi Anıtkabir’i ziyaret etti. Böylece, Kasım ayında, şu ana kadar Anıtkabir’i ziyaret edenlerin sayısı 802 bin 234’e ulaştı. Anıtkabir’i geçen yıl 10 Kasım’da 127 bin 392 kişi ziyaret etmişti.