Anıtkabir'de Çanakkale şehitleri için tören

Laik cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan 
binlerce insan Anıtkabir'de birleşmiştir.


18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Anıtkabir'de saat 10.00'da başlayan törene, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu Komutanı ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk, Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak, Ankara Garnizonu'nda görevli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve aileleri, askeri okul öğrencileri, şehit yakınları ve gaziler ile protokolde yer alanlar katıldı. Vali Önal başkanlığındaki heyetin, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmalarının ardından, saygı duruşunda bulunuldu.

Vali Önal ve beraberindeki heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Vali Önal, deftere şunları yazdı:

“Yüce Atatürk,
Bugün 18 Mart Şehitler Günü.

Mazisi insanlık tarihi ile başlayan milletimizin, üzerinde yaşadığı toprakları vatan yapma, milli varlığımızı sürdürme, bağımsızlık, insanlık ve barış ideali uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anma gününde huzurundayız.

Her 18 Martta olduğu gibi, milletimiz için sembol olmuş Çanakkale Zaferimizin yıl dönümü olan bu günde, ilk şehidimizden günümüze kadar, milletimizin idealleri uğruna en kutsal varlıklarını, canlarını feda eden şehitlerimiz, şükran ve minnetle anılarak, gelecek nesillere de vatan edinmenin ve vatanı korumanın ne denli muazzam bir destan olduğu da anlatılmış olacaktır. Bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilincinde olarak, emanetinizi geleceğe ve daima yükseklere taşıyacağız. Ruhun şad olsun.”

Vali Önal, defteri imzalamasının ardından, Misak-ı Milli Kulesi'nde bulunan bir grup gazi ile tek tek tokalaştı.

Çanakkale'de Deniz Zaferi'nin 92. yıl dönümü için Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen ilk törende, hükümet adına Devlet Bakanı Beşir Atalay, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile diğer ilgililer Atatürk Anıtı'na çelenk koydular. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi.

ANITKABİR'DE TÖREN

18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi. Anıtkabir'de saat 10.00'da başlayan törene, Ankara Valisi Kemal Önal, 4. Kolordu Komutanı ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Saldıray Berk, Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak, Ankara Garnizonu'nda görevli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve aileleri, askeri okul öğrencileri, şehit yakınları ve gaziler ile protokolde yer alanlar katıldı.

Vali Önal başkanlığındaki heyetin, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmalarının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. Vali Önal ve beraberindeki heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Vali Önal, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Vali Önal, deftere şunları yazdı:

Yüce Atatürk,

Bugün 18 Mart Şehitler Günü.
   
Mazisi insanlık tarihi ile başlayan milletimizin, üzerinde yaşadığı toprakları vatan yapma, milli varlığımızı sürdürme, bağımsızlık, insanlık ve barış ideali uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anma gününde huzurundayız. Her 18 Martta olduğu gibi, milletimiz için sembol olmuş Çanakkale Zaferimizin yıl dönümü olan bu günde, ilk şehidimizden günümüze kadar, milletimizin idealleri uğruna en kutsal varlıklarını, canlarını feda eden şehitlerimiz, şükran ve minnetle anılarak, gelecek nesillere de vatan edinmenin ve vatanı korumanın ne denli muazzam bir destan olduğu da anlatılmış olacaktır. Bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilincinde olarak, emanetinizi geleceğe ve daima yükseklere taşıyacağız.
    
Ruhun şad olsun.”


18/03/2007