19 MAYIS
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı


19 Mayıs'dan coşku kareleri... (tıklayınız)
Foto Galeri Milliyet (tıklayınız)
 
Foto Galeri CNNTurk (tıklayınız)

Foto Galeri Hürriyet (tıklayınız)
 
Foto Galeri Vatan (tıklayınız)

Ata'ya akın

 

Tüm yurtta coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle başta Ata'nın Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği gençler olmak üzere yüzlerce vatandaş Anıtkabir'i ziyaret etti.

Anıtkabir'in önünde devlet töreni öncesinde toplanmaya başlayan vatandaşlar, tören alanını doldurdu. Burada, kalpak giyen ve ellerinde Türk Bayrağı taşıyan kadınlı erkekli bir grup, alkışlarla karşılandı.

*"Ata'ya akın" haber videosunu izlemek için tıklayınız

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, yurt genelinde törenlerle kutlandı.

İSTANBUL - Kutlamalar dolayısıyla Ankara’da ilk tören, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir’i ziyaretiyle başladı.

Anıtkabir’deki törene Sezer’in yanı sıra TBMM başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kuvvet Komutanları, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bakanlar ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk’ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defterini imzalayarak, yazılan şu metni okudu: “Yüce Atatürk, Ulusumuza aydınlanma çağının kapılarını açan bu anlamlı günde Türk gençliğine armağan ettiğin bayramı coşku içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulusumuzla bizlikte tarih önünde büyük bir destan yazarak kazandığınız Kurtuluş Savaşı ve kurduğunuz Cumhuriyet, şanlı bayrağımızın yurdumuz üzerinde özgürce dalgalanmasını, genç Türkiye’nin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Türk Ulusu gerçekleştirdiğiniz devrimlerle bağımsız bir ülkede onurlu bir yaşam sürebilmenin temel hak ve özgürlüklerini demokratik bir ortamda kurabilmenin, yarınlara güvenle bakabilmenin kıvancını duymaktadır. Varlığımızın sonuna kadar korunabilmesi, Türkiye’nin uygarlık yolunda duraksamadan ilerleyebilmesinin temel unsuru Cumhuriyetin yeni eserlerle yüceltilmesi, değiştirilemez nitelikleri ile korunması ve yaşatılmasıdır. Cumhuriyeti yaşatmaya ant içmiş ilke ve devrimlerinizi. Çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olan Türk gençliği bu konudaki en büyük güvencemizdir. Cumhuriyetin devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkusuyla sürdürmeye karalı olan Türk gençliği ilke ve devrimlerinizin yol göstericiliğinde öngördüğünüz çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için özveriyle yorulmadan ve tüm gücüyle çalışacaktır. Aydınlık düşünceli Türk gençleri kendilerine duyduğunuz güvene layık olmak için hiçbir özveriden kaçınmayacak bıraktığınız emaneti her koşulda koruyarak sonsuzluğa taşıyacaktır. Türk Ulusunun her yaştan ferdiyle ortaya koyduğu kararlılığın önünde hiçbir güç duramayacak kimse Türkiye’yi çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir. Bu büyük günde yüksek anınız önünde saygıyla eğiliyor, ulusça bağlılığımızı yineliyor sizi büyük bir özlem, gönül borcu, saygı ve sevgiyle anıyoruz.”

BANDIRMA VAPURU’NUN GELİŞİ CANLANDIRILDI
Samsun’da ilk tören Anıt Park’taki Atatürk Anıtı’nda düzenlendi. Burada anıta çelenk konulup saygı duruşunda bulunulduktan sonra törenlere Doğu Park’taki Bandırma Vapuru’nun bulunduğu alanda devam edildi.

Törende, iki deniz eri ile ikisi izci kıyafetli öğrenciler tarafından taşınan bayrak, meşale eşliğinde müze gemi Bandırma Vapuru’ndan indirildi. Daha sonra deniz subayı tarafından kara subayına teslim edilen bayrak, göndere çekilmek üzere kutlama törenlerinin yapılacağı 19 Mayıs Stadı’na götürüldü.

Bu arada, bir tiyatro grubu tarafından Atatürk ve silah arkadaşlarının Bandırma Vapuru ile Samsun’a gelişi temsili olarak canlandırılırken, bayrağın çıkarılması sırasında da sirenler çaldı.

Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AK Parti milletvekilleri Suat Kılıç, Ahmet Yeni, Musa Uzunkaya, Mustafa Çakır ve Mustafa Demir, CHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Haluk Koç, Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ile belde belediye başkanları, çeşitli kuruluşların temsilcileri, gaziler ve aralarında çeşitli illerden gelenlerin de bulunduğu öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

NTV 19 Mayıs 2007


Gençlik açtığın yolda ilerleyecek

 

SEZER BAYRAK İLE COŞTURDU

Ankara'daki törende atletler, Samsun'dan getirilen bayrak ile Selanik'ten getirilen bayrak ve toprağı Cumhurbaşkanı'na sunmak üzere tören alanına geldiler. Şeref tribününe çıkan atletler, bayraklar ile toprağı öperek Cumhurbaşkanı Sezer'e sundular. Bayrağı öperek teslim alan Sezer, Samsun'dan getirilen bayrağı ayrı ayrı kapalı, açık ve kale arkası tribünlerine doğru salladı. Sezer'in bu davranışı vatandaşlar tarafından coşkuyla alkışlandı. Bu arada tribünde oturan bir vatandaş üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk'ün resmi olan ve 'Laik Türkiye Cumhuriyeti. Sonsuza dek' yazılı pankart açtı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in öncülüğünde devlet erkanı tam kadro Anıtkabir'i ziyaret etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Sezer, özel deftere şunları yazdı: 'Yurtsever Türk gençliği açtığınız yolda ilerlemeye, başlattığınız aydınlanma devrimini yeni açılımlarla sürdürmeye kararlıdır.'

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlik temsilcilerini kabulünde de 'Atatürk'ün size verdiği ödevleri unutmayın' dedi.


Cumhuriyete gençlerin sahip çıkacağını bilerek,
Atatürk bu günü gençlere armağan etti

19Mayis2007 860.jpg (1479150 bytes)

19 Mayıs törenlerle kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'in merdivenlerine kırmızı-beyaz karanfillerle Türkiye haritası üzerinde Türk Bayrağı motifinin bulunduğu bir pano yerleştirilirken, vatandaşlar panonun önünde fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrinin çevresi de Türk Bayrağı'nın renklerindeki karanfillerle donatıldı.

VATAN ONLARA EMANET

Anıtkabir'in ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunu gençler oluştururken, çocuklar da aileleriyle birlikte Anıtkabir'in bugünkü ziyaretçileri arasında yer aldı.

1989 yılından bu yana her yıl yapılan İpsala-Ankara arasındaki Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusuna katılan İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü sporcuları da Anıtkabir'i ziyaret etti. Her yıl Atatürk'ün Selanik'teki evinden alınan toprağı, İpsala gümrüğünden teslim alarak, Keşan, Malkara, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Adapazarı, Düzce, Bolu ve Ankara'yı kat ederek, 19 Mayıs törenlerinde Cumhurbaşkanına sunan Rıdvan Doğan başkanlığındaki grup, daha sonra Anıtkabir'e geldi. Atatürk'e şükranlarını sunan kırmızı-beyaz formalı atletler, saygı duruşunda bulunarak Ata'nın mozolesine çiçek bıraktılar.

ARDAHAN'DAN ANITKABİR'E

Her yıl Haziran ve Temmuzda Ata'nın siluetinin dağda yansıdığı Ardahan'dan Başkent'e konuk olan 60 yaşındaki Hıdır Çimen de Anıtkabir'in ilginç ziyaretçilerindendi.

Elinde Türk Bayrağı ile gelen Çimen'in üzerinde yer alan tişörtteki Cumhuriyet'i anlatan şiirler ile Ata'nın siluetinin Damal Dağı'na yansımasını gösteren fotoğraf dikkati çekti. Her yıl 19 Mayısta Ata'nın huzuruna çıktığını belirten Çimen, ''Ben Ardahan'dan Ata'ya saygılarımı sunmaya geldim. Atatürk ve Cumhuriyet'i anlatan pek çok şiirim de var'' dedi.

TÜRK DOSTU ALMANLAR

Anıtkabir'de vatandaşlar, Ata'nın kabrinin önünde saygı duruşunda bulunduktan sonra dualar okurken, bazılarının mozoleye kapandıkları, kimilerinin de gözyaşı döktüğü gözlendi. Ziyaretçilerden bazıları, yanlarında getirdikleri Atatürk fotoğraflarını da mozoleye bıraktı.

Ata'ya şükranlarını sunan Türk vatandaşlarının yanında, kilometrelerce uzaktan gelen konuklar da ulusal bayramında Türkiye'yi yalnız bırakmadı. Türk dostu Alman akademisyenler getirdikleri şık bir buket çiçeği Ata'nın kabrine bırakırken, Japon turistler de Anıtkabir'i ziyaret edenler arasındaydı.

SEUL BELEDİYE BAŞKANI

Ankara Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen ''Seul Kültür Günleri''ne katılan Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon başkanlığındaki heyettekiler de Anıtkabir'i ziyaret etti. Heyet, saygı duruşunda bulunduktan sonra Anıtkabir Müzesi'ni dolaştı.

Anıtkabir'e gelen engelliler ile yaşlı vatandaşlar da özel engelli asansörünü askerlerin yardımıyla kullanarak Ata'ya şükranlarını sunma fırsatını yakaladı.

NTV -AA- 19 Mayıs 200719 Mayıs tüm yurtta kutlandı

CNNTurk - 19 Mayıs, 2007 

19 Mayıs tüm yurtta kutlandı
Foto Galeri için tıklayınız
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm Türkiye'de törenlerle kutlandı.

İzmir, Manisa ve Aydın'da ise yağış yüzünden 19 Mayıs törenleri önümüzdeki hafta cumartesi gününe ertelendi.
 
ANKARA:
 
Ankara'da törenler, devlet erkanının Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasıyla başladı.
 
Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanı sıra TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuvvet Komutanları, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bakanlar ve diğer devlet erkanı katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir özel defterine yazdığı mesajda,  "Türk ulusunun her yaştan genciyle ortaya koyduğu kararlılığın önünde hiçbir güç duramayacak, kimse Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan döndürmeyecek" dedi.
 
Meclis Başkanı Bülent Arınç Türkiye'nin 81 ilinden gelen gençleri Meclis'te kabul etti. Arınç konuşmasında "Elimizde olmayan nedenlerle 25 yaşındakilere seçilme hakkını bu seçimlere yetiştiremedik. Bundan üzüntü duyuyoruz" dedi.
 
Meclis Başkanı, 18 yaşındaki gençleri oy kullanmaya davet etti.
 

 
İSTANBUL:
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, İstanbul'da da Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı.
 
Taksim Meydanı'ndaki anıtta düzenlenen törende İstanbul Valisi Muammer Güler, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hazır bulundu.
 
AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer siyasi partilerile üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının çelenklerinin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
 
İstanbul'daki kutlamalar ise Beşiktaş İnönü stadyumunda gerçekleştirildi. Kutlama programında, Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet'ten şiirler okundu, tekno parçalar eşliğinde gösteriler sunuldu.
 
İnönü Stadı'ndaki törende tribünlerdeki yaklaşık 3 bin öğrenciden oluşan fon grubunca da renkli kartonlarla çeşitli ifade ve motifler oluşturulurken, öğrenci gösteri grupları, akrobasi ve jimnastik hareketleri ile gösterilerini sundu.
 
Çeşitli folklor gösterilerinin de yapıldığı törende daha sonra, Kuleli Askeri Lisesi öğrencilerinin zeybek ve horon gösterisi de izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
Yaklaşık bin kişilik askeri ve bin 500 kişilik sivil öğrencinin görev aldığı tören, Kuleli Askeri Lisesi ile Kandilli Kız Lisesi öğrencilerinin vals yapmasıyla sona erdi.

SAMSUN:
 
Büyük Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 88'inci yıldönümü kutlamaları kapsamında ilk tören Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'nda düzenlendi.
 
Burada anıta çelenk konulup saygı duruşunda bulunulduktan sonra törenlere Doğu Park'taki Bandırma Vapuru'nun bulunduğu alanda devam edildi.
 

 
Atatürk'ün Samsun'a çıkışını sembolize eden bayrak, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in de katıldığı törenle, müze gemi Bandırma Vapuru'ndan karaya çıkarıldı.
 
KAYSERİ:
 
Kayseri'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Erciyes Dağı'na "Gençlik tırmanışı" düzenlendi.
 
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca'nın da aralarında bulunduğu 55 kişilik dağcı grubu, gece kayak merkezinden tırmanışa geçti.
 
Şeytanderesi kulvarına izleyen dağcılardan 41'i sabah saatlerinde zirveye ulaştı. 30 ilden tırmanışa katılan 41 dağcı, zirvede saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okudu ve zirvedeki defteri imzaladı.
 
ADANA:
 
Kutlamalara, Atatürk Parkı'nda düzenlenen törenle başladı. Devlet erkanının katıldığı tören akşam saat 18.30'da, Şehir Stadı'nda düzenlenecek etkinliklerle devam edecek.
 
KKTC:
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de törenlerle kutlanıyor.
 
Lefkoşa'da ilk tören, Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başlayan törende, Anıtkabir'den getirilen toprak KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir subay tarafından Atatürk Anıtı'na konuldu.
 
BOLU:
 
Bolu'daki törenler, Atatürk stadyumunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende, önce Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde öğrenciler, daha sonra askeri bando eşliğinde Bolu 2'nci Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı birlik geçit töreni yaptı.
 
Havanın sıcak olması nedeniyle, gösteri grubunda bulunan bazı öğrenciler rahatsızlandı.
 
MUĞLA:
 
Muğla'da Atatürk stadyumunda düzenlenen kutlamalar kapsamında öğrenciler tarafından şiirler okundu ve kros yarışmaları yapıldı. Bodrum'da ise Belediye meydanında başlayan etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.
 
TEKİRDAĞ:
 
Tekirdağ'da kutlama etkinlikleri, Valilik önündeki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı. Tören, resmi geçitle sona erdi.
 
KIRGIZİSTAN:
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde (KTMÜ) de coşkuyla kutlandı.
 
Kutlamalar sırasında konuşan, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman gençlere, "Kendinizi yetiştirin, gelecekten korkmayın, siz doğruları aradıkça, gelecek size gülecektir" diye seslendi.
 
KIRIKKALE:
 
Kırıkkale'de kutlama törenleri valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. Daha sonra Fikret Karabudak Stadyumu'nda devam eden törenlerde, aşırı sıcaktan etkilenen bazı öğrenciler baygınlık geçirdi. Törenler, resmi geçidin ardından sona erdi.
 
ESKİŞEHİR:
 
Vilayet meydanında başlayan törenlerde Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. Eskişehir Atatürk Stadı'nda devam eden törenlerde, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, öğrenciler günün anlam ve önemine dair şiir ve kompozisyonlar okudu, çeşitli gösteriler sundu.
 
BURSA:
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Bursa'da düzenlenen törenlerle kutlanıyor. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törenler, Atatürk Stadı'nda devam etti.
 
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencilerinin spor gösterileri sundukları kutlamalar çerçevesinde çeşitli gösteriler yapıldı.
 
NEVŞEHİR:
 
Nevşehir'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlamaların yapıldığı stadyuma iki sıcak hava balonu indirildi.
 
Gazi Stadyumu'nda devam eden kutlama törenlerinde okulların düzenlediği halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi. Kutlamalar sırasında Kapadokya'da sıcak hava balonları ile turlar düzenleyen bir firma, törenin yapıldığı stadyuma iki balon indirdi.
 
Daha sonra üzeri Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile süslü balonlar, stadyumdan havalanarak, gösteri yapan gençlerin üzerlerine havadan Türk bayrakları attı.
 
DİYARBAKIR:
 
19 Mayıs Diyarbakır'da da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, Atatürk Stadyumu'nda devam etti.
 
Konuşmaların ardından, öğrencilerden oluşan gösteri grupları, değişik yörelerin halk oyunlarını sergiledi. Öğrencilerin 42 metre uzunluğunda bayrak açması, izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.
 
VAN:
 
Van'da 40 kişiden oluşan ekip, 19 Mayıs nedeniyle Erek Dağı'na tırmandı. Yaklaşık 4 saat sonra Erek Dağı'nın zirvesine ulaşan ekip, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okudu.
 
3 bin 200 metre yüksekliğindeki Erek Dağı'nın zirvesine dev Türk Bayrağı'nı diken ekip, sis bombası attıktan sonra inişe geçti.

İstanbul'da fener alayı yürüyecek
 
Kutlamalar kapsamında düzenlenecek fener alayı yürüyüşü nedeniyle İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak.
 
Bugün Maçka'daki İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi önünden başlayıp Barbaros meydanında son bulacak yürüyüş nedeniyle, saat 19.00'dan itibaren Okul Yolu sokak, Maçka caddesi, Hüsrev Gerede caddesi, Nüzhetiye caddesi ve Şair Nedim caddesi ile Karakol kavşağından Nüzhetiye caddesi istikameti ve Ihlamurdere caddesi kavşağından Nüzhetiye caddesi istikameti trafiğe kapatılacak.
 
Trafiğe kapatılacak yollar nedeniyle Maçka caddesinden gelen trafik akımı, Abdi İpekçi caddesi ile Bayıldım caddesine ve Teşvikiye, Nişantaşı istikametine yönlendirilecek.
 
Ihlamurdere caddesine gelen trafik akımı Dolmabahçe caddesi ve Spor caddesine, Şair Nedim caddesine gelen trafik akımı ile Karakol kavşağından Nüzhetiye istikametine gelen trafik akımı ise Spor caddesine yönlendirilecek.
 
Fulya ve Emirhan'dan gelen trafik akımı Emirhan caddesine ve Ihlamur Yıldız caddesine, Balmumcu'dan gelen akım da Ortaköy dönüşlerine yönlendirilecek.
 
Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü yarın
 
19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde 20 Mayıs Pazar günü düzenlenecek "Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü" nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.
 
Pazar günü saat 08.00'den itibaren Divan kavşağı, Yedikuyular caddesi, Gümüşsuyu caddesi, Halaskargazi caddesi, Cumhuriyet caddesi ve İnönü caddesi trafiğe kapalı olacak.
 
Dolapdere'den gelen akış Pangaltı'na, Kadırgalar'dan gelen akış Mete kavşağına, Mete kavşağından gelen akış da Taşkışla caddesine yönlendirilecek.
 
Beşiktaş'tan gelen akış, Akaretler'den kesilip, Spor caddesine, Karaköy'den gelen akış Fındıklı Işıklar'dan (U) dönüşü yaptırılarak Karaköy'e, Bayıldım caddesinden gelen akış, Bayıldım altbaştan kesilip, Küçükçiftlik caddesine yönlendirilecek.
 
Tarlabaşı'ndan gelen akış, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü yönüne, Abdülhak Hamit caddesinden gelen akış, Çiçekçi ışıklardan Unkapanı istikametine, Mecidiyeköy caddesinden gelen akış Kuştepe'ye, Abide-i Hürriyet caddesinden gelen akış da Ergenekon caddesine yönlendirilecek.
 
Ergenekon caddesi Kurtuluş ve Dolapdere caddesine, Valikonağı caddesi Abdi İpekçi caddesine, Abdi İpekçi caddesi de Teşvikiye caddesine ve Bayıldım altbaşa yönlendirilecek.
 
Kadıköy'de miting
 
Kadıköy İskele meydanında da 20 Mayıs Pazar günü yapılacak açık hava toplantısı nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.
 
Rıhtım caddesi ile Boğa meydanından Rıhtım caddesine kadar tüm yollar, saat 09.00'dan itibaren toplantı bitimine kadar trafiğe kapalı olacak.
 
Söğütlüçeşme caddesinden Rıhtım'a inen ara sokaklar ise ihtiyaç duyulduğunda trafiğe kapatılacak. Trafiğe kapatılan yollara alternatif olarak, Tıbbiye caddesinden gelen trafik akışı Burhanfelek caddesinden E-5 yönüne, Behiçbey sokaktan ise İbrahimağa Işıklar istikametine yönlendirilecek.
 
Söğütlüçeşme caddesinden gelen sürücülerin Altıyol Boğa meydanından Rıhtım'a inmeleri engellenerek, Kuşdili caddesi salı pazarı istikametine yönlendirilecek, Moda'dan gelen trafik akışı ise Mühürdar kavşaktan geri döndürülecek.

Bayram afişi

GENELKURMAY Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle iki afiş hazırlattı.

Genelkurmay afişlerinde, "Senin ışığında geleceğe yürüyoruz" ve Atatürk’e ait "Bütün ümidim gençliktedir" sözlerine yer verdi.

 


  

Sezer: Oy kullanmak yurt görevi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, "Oy kullanmak her yurttaşın görevidir. Bu ödev, Türkiye’nin geleceği yönünden yaşamsal önemde" dedi ve şu mesajları verdi:

ONUR Cumhuriyet, yurttaşlarımızın çağdaş bir toplum düzeninde onurlu bir yaşam sürmelerini olanaklı kıldı. Türkiye, Türk Devrimi’yle, aydınlık yarınlara yöneldi. Türk insanının yaşamını huzur ve güven içinde sürdürmesini, Cumhuriyet’e, tekil devlet yapımıza, tek devlet, tek ulus, tek bayrak ülküsüne bağlılığımıza borçlu olduğumuz unutulmamalı.

SORUMLULUK Türkiye’nin varlığını koruyabilmesi ve her dönem güçlü kalabilmesi, devletin değiştirilemez niteliklerinin, Atatürk devrimlerinin yaşatılmasına, tekil devlet yapısının korunmasına bağlı. Geleceğimiz yönünden büyük önem taşıyan bu temel değerlere sahip çıkılması, tüm yurttaşlarımızın ve kurumlarımızın ortak sorumluluğu.

KARARLILIK Yurttaşlarımızı ortak değerlerde buluşturan, bayrak ve Atatürk sevgisinin doruk noktasına çıktığı etkinlikler, Türk Ulusu’nun Cumhuriyet’i ve kazanımlarını ödünsüzce yaşatma konusundaki kararlılığını anlamlı biçimde ortaya koyuyor.

ÖDÜNSÜZLÜK Sevgili gençler; yurt ve ulus çıkarlarını üstün tutarak, her türlü dogmadan uzak, akılcı ve çağdaş bir dünya görüşünü benimsemelisiniz. Cumhuriyet’in yılmaz bekçisi olarak, çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceğinize inancımız sonsuz.

HÜRRİYET 19 Mayıs 2007

‘Oy kullanın’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Sezer, 22 Temmuz seçimlerinde 'Cumhuriyetin geleceği için oy kullanın' dedi

19 MAYIS Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla dün bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Sezer, yurttaşlara seçimde oy kullanma çağrısı yaptı: “Seçimler, demokrasilerin gereği, bizi yönetecekleri belirlemenin yoludur. Seçimlerde oy kullanmak, seçmen sıfatını kazanmış her Türk yurttaşının hakkı ve aynı zamanda yurduna karşı ödevidir. Bu ödev, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği yönünden yaşamsal önemdedir. Ayrıca, her çağdaş insan kendini yönetecekleri belirlemek için mutlaka seçimlerde oy kullanmak zorundadır. Bu, aynı zamanda uygarlık göstergesidir.”

VATAN 19 Mayıs 2007


"25. Gençlik Haftası"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in, "25. Gençlik Haftası" kutlamalarına katılacak Gençlik Temsilcileri Grubu'nu kabulünde yaptıkları konuşma aşağıda sunulmaktadır:

"Değerli Konuklar,

Sevgili Gençler,

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Çankaya Köşkü'nde sizlerle birlikte olmaktan, coşkunuzu paylaşmaktan duyduğum mutluluğu öncelikle belirtmek istiyorum.

Hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

19 Mayıs, Türk Ulusu için aydınlığa, özgürlüğe ve çağdaşlığa atılan ilk adımdır. Yüce Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan zorlu savaşımın başlangıcıdır.

Yurt sevgisi ve bağımsızlık tutkusuyla Yüce Atatürk'ün çevresinde kenetlenen Ulusumuz ve Ordumuz, ülkenin yazgısını değiştirme amacıyla başlatılan Kurtuluş Savaşı'yla, yoklukların ve güçlüklerin üstesinden gelmiş, tarih önünde başka uluslara da örnek olan unutulmaz bir kahramanlık destanı yazmıştır.

Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile geleceğine el koyan ve egemenliğine sahip çıkan Ulusumuz, genci-yaşlısı, kadını-erkeğiyle omuz omuza, dayanışma içinde zafere ulaşmıştır.

Ülkesini parçalamak isteyenlere karşı her koşulda direnen Türk Ulusu, ulusal onurunu, birliğini, bölünmez bütünlüğünü kararlılıkla koruyacağını tüm dünyaya duyurmuştur.

Atatürk'ün önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı'yla yalnızca yurt toprakları kurtarılmamış, ulus istencini üstün kılan, lâik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin de temelleri atılmıştır.

Türkiye, ulus egemenliğini temel alan, tüm yurttaşlarına ülke yönetimine katılma ve böylece geleceğini belirleme hakkı veren, demokratik açılımları olanaklı kılan Cumhuriyet'le ve ardından yapılan devrimlerle, uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir.

Bugün, hepimize düşen görev, ülkemizin, Cumhuriyet'in temel niteliklerinden ödün vermeden, evrensel değerler ışığında gelişimini sürdürmesi, çağdaş dünyadaki varlığını güçlendirmesi, uygarlık yarışına etkin biçimde katılması ve bilgi çağına yön veren ülkelerden biri durumuna gelmesi için çaba göstermektir.

Umudumuz ve yarınlarımız olan gençlerimiz, bu süreçte en büyük güvencemizdir.

Sevgili Gençler,

Yüce Atatürk, Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum..." sözleriyle, gençlere olan inancını, güvenini ve sevgisini ortaya koymuştur.

Gençliğe Seslenişi'nde de sizlerden beklentilerini, ulaşmanız gereken hedefi açıklıkla dile getirmiş, karşılaşabileceğiniz güçlükler konusunda sizleri uyarmış ve güçlüklerin üstesinden gelebileceğinize olan inancını içtenlikle vurgulamıştır.

Atatürk'ün açtığı aydınlık yoldan sapmadan yürüyerek, sizlere emanet edilen Cumhuriyet'in tüm kazanımlarıyla yaşatılması ve geleceğe güçlü biçimde taşınması için, sorumluluklarınızın bilinciyle hareket etmelisiniz.

Kendi kültürünü özümseyerek, evrensel değerlerle bütünleştirebilen, yaşama farklı yönlerden bakmasını bilen, bilgi üreten, ülke ve dünya gerçeklerine duyarlı yaklaşan, dostluk, kardeşlik duygularıyla evrensel barışı her şeyin üstünde tutan, temeli insana saygı olan bir anlayışı benimsemelisiniz.

Her türlü bilgiyi aklın ve bilimin süzgecinden geçirerek tartışmalı, yönlendirmeler ve dogmalardan sıyrılıp eleştirel bakış açısına sahip olabilmelisiniz.

Aldığınız çağdaş eğitimin yanında teknolojinin sunduğu tüm bilgi kaynaklarını kullanarak, kendinizi en iyi biçimde yetiştirmeli, Ulusunuza ve insanlığa yararlı bireyler olmayı hedeflemelisiniz. Bu, sizin kendinize olduğu kadar, Ulusumuza, ülkemize ve insanlığa karşı da sorumluluğunuzdur.

Bugün her türlü olanaktan yararlanıyor, ülke yönetimine katılabiliyor, daha fazla demokrasi isteyebiliyorsak, bunu Cumhuriyetimize, Yüce Atatürk'e ve O'na inanan, destek veren insanlara borçlu olduğumuzu unutmamalısınız.

Atalarımızdan emanet aldığınız bu güzel ülke ve aydınlık yarınlar için yılmadan çalışmalı, geleceğinize sahip çıkmalı, gerektiğinde hiçbir özveriden kaçınmamalısınız. Bu çabalarınızda esin kaynağınız Atatürk ilke ve devrimleri, rehberiniz ise, O'nun "Büyük Nutuk"u olmalıdır.

Ulus ve Devlet olarak Cumhuriyet'in yılmaz bekçileri olarak gördüğümüz sizlere inanıyor, güveniyor ve sizlerle övünüyoruz.

Sizlerin de Türk Ulusu'na layık olmak için üzerinize düşenleri, büyük bir yurt sevgisiyle, Atatürk'e, Cumhuriyet'in temel değerlerine yürekten bağlılıkla yerine getireceğinizden kuşku duymuyoruz.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Ulusumuz için büyük önem taşıyan ve her yıl coşkuyla kutlanan bu anlamlı günde Türk Gençliği'ne sevgilerimi iletiyor, hepinize esenlikler diliyorum.

Kaynak: 19.05.07  www.cankaya.gov.tr 


Ankara'daki kutlamalardan notlar...

19 Mayıs 2007 Hürriyet

Selçuk Şenyüz Ankara 19 Mayıs Stadyumu’ndan bildiriyor...

Ankara 19 Mayıs Stadyumu’ndaki törenlerde ilginç manzaralar yaşandı.

- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 19 Mayıs Stadyumuna geldiği anda tüm stad ayağa kalkarak alkışladı. Normalde protokol tribünü kalkar. Ancak protokol tribünü ayağa kalkınca bütün tribün kalktı ve Cumhurbaşkanı’nı alkışladı.

- 19 Mayıs Stadyumu’nda Ankara’da değişik okullarından gelen öğrenciler şiirler okudu. Bir öğrenci Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nı okudu. Stadyumdakiler “…iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler” kısmına gelince alkış ve ıslık yağmuruna tuttu.

- Cumhurbaşkanı Sezer’in görevdeki son 19 Mayıs kutlaması olduğu için normalde görülmeyen bir uygulama gerçekleştirildi. Stadyumdaki "Türkiye ve Cumhurbaşkanı için" diye anons edildi. Tüm öğrenciler “Sağol sağol sağol” diye cevap verdi. Normalde “Türkiye için” diye yapılan anonsta Sezer’e jest yapıldı.

* * *

Yurtta 19 Mayıs coşkusu

ATATÜRK'ün, Samsun'a çıkıp milli mücadeleyi başlattığı ve daha sonra Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs 1919 gününün 88'inci yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Samsun'daki törenlerde Atatürk’ü sembolize eden Türk Bayrağı, müze gemi Bandırma Vapuru’ndan gençler ve deniz subayları tarafından meşaleler eşliğinde karaya çıkarıldı. Ayrıca Atatürk’ün Samsun’a çıkışı Sanat Tiyatrosu grubu tarafından temsili olarak canlandırıldı.

Samsun’daki Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının 19 Mayıs 1919’da karaya çıktığı saat 06.00’da top atışlarıyla başladı. Ardından saat 08.30’da Cumhuriyet Caddesi’nde Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla devam etti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener’in de yer aldığı Atatürk Anıtı’ndaki törenlere Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe, AKP ve CHP Samsun milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla anıt önündeki tören sona erdi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri saat 09.15’de Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsun’a getiren ve Doğu Park Mevkii'nde birebir ölçülerde yapılan müze gemi Bandırma Vapuru alanında coşkuyla kutlandı.

7’den 70’e yurdun değişik illerinden gelen vatandaşların Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yerini aldığı kutlamalarda, Türk Bayrağı Bandırma Vapuru'ndan çıkarılırken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cezayirli Osman Paşa Gemisi, Yıldırım Firkateyni ve Osman Gazi Çıkarma Gemisi siren sesleri ile bu tarihi anı selamladı.

‘NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu konuşma yaptı. 88 yıl önceki heyecanı yaşadıklarını söyleyen Vali Güzeloğlu, şunları söyledi:

“Sevgili gençler, büyük önderin cumhuriyeti emanet ettiği, güvendiği ve 19 Mayıs’ı bir bayram olarak hediye ettiği sizler, bu sorumluluğunuzun bilincindesiniz. Atatürk’ün gençleri olarak iç ve dış tüm tehditlere ve düşmanlara, ulusal birliği ve bütünlüğü tehdit edecek unsunlara karşı yıkılmaz bir kale olarak, sarsılmaz cumhuriyet bekçileri olarak bu emenate sahip çıkacağız. Bundan hiç kuşkumuz yok. Ne mutlu Samsun’a, böyle onurlu bir günün mutluluğunu yaşıyoruz. Ne mutlu Türküm diyene.”

KIBRIS'TA TÖRENLER BAŞLADI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.

Kutlamalar dolayısıyla Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

Anıtkabir'deki törene Sezer'in yanı sıra TBMM başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kuvvet Komutanları, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bakanlar ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defterini imzalayarak, yazılan şu metni okudu:

“Yüce Atatürk,

Ulusumuza aydınlanma çağının kapılarını açan bu anlamlı günde Türk gençliğine armağan ettiğin bayramı coşku içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulusumuzla bizlikte tarih önünde büyük bir destan yazarak kazandığınız Kurtuluş Savaşı ve kurduğunuz Cumhuriyet, şanlı bayrağımızın yurdumuz üzerinde özgürce dalgalanmasını, genç Türkiye'nin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasını sağlamıştır.

Türk Ulusu gerçekleştirdiğiniz devrimlerle bağımsız bir ülkede onurlu bir yaşam sürebilmenin temel hak ve özgürlüklerini demokratik bir ortamda kurabilmenin, yarınlara güvenle bakabilmenin kıvancını duymaktadır. Varlığımızın sonuna kadar korunabilmesi, Türkiye'nin uygarlık yolunda duraksamadan ilerleyebilmesinin temel unsuru Cumhuriyetin yeni eserlerle yüceltilmesi, değiştirilemez nitelikleri ile korunması ve yaşatılmasıdır. Cumhuriyeti yaşatmaya ant içmiş ilke ve devrimlerinizi.

Çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olan Türk gençliği bu konudaki en büyük güvencemizdir.

Cumhuriyetin devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkusuyla sürdürmeye karalı olan Türk gençliği ilke ve devrimlerinizin yol göstericiliğinde öngördüğünüz çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için özveriyle yorulmadan ve tüm gücüyle çalışacaktır.

Aydınlık düşünceli Türk gençleri kendilerine duyduğunuz güvene layık olmak için hiçbir özveriden kaçınmayacak bıraktığınız emaneti her koşulda koruyarak sonsuzluğa taşıyacaktır. Türk Ulusunun her yaştan ferdiyle ortaya koyduğu kararlılığın önünde hiçbir güç duramayacak kimse Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir.

Bu büyük günde yüksek anınız önünde saygıyla eğiliyor, ulusça bağlılığımızı yineliyor sizi büyük bir özlem, gönül borcu, saygı ve sevgiyle anıyoruz”


Törenlerde AKP'ye tepki
Ankara 19 Mayıs Stadyumu’ndaki törenlerde ilginç manzaralar yaşandı.

- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 19 Mayıs Stadyumuna geldiği anda tüm stad ayağa kalkarak alkışladı. Normalde protokol tribünü kalkar. Ancak protokol tribünü ayağa kalkınca bütün tribün kalktı ve Cumhurbaşkanı’nı alkışladı.

- 19 Mayıs Stadyumu’nda Ankara’da değişik okullarından gelen öğrenciler şiirler okudu. Bir öğrenci Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nı okudu. Stadyumdakiler “…iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler” kısmına gelince alkış ve ıslık yağmuruna tuttu.

- Cumhurbaşkanı Sezer’in görevdeki son 19 Mayıs kutlaması olduğu için normalde görülmeyen bir uygulama gerçekleştirildi. Stadyumdaki ”Türkiye ve Cumhurbaşkanı için” diye anons edildi. Tüm öğrenciler “Sağol sağol sağol” diye cevap verdi. Normalde “Türkiye için” diye yapılan anonsta Sezer’e jest yapıldı.

Anıtkabir'de bir ilk
Mustafa Kemal, Atatürk, bundan tam 88 yıl önce milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktı. 19 Mayıs yurdun dört bir yanında törenlerle kutlanıyor.

Ankara'da törenler, devlet erkanının Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer eşliğindeki tören heyeti Aslanlı Yol'dan ilerleyerek Atatürk'ün mazolesine çelenk koydu.

Daha sonra Kurtuluş Savaşı şehitleri ve Başkomutan M. Kemal Atatürk için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Sezer'in gelmesi ile Anıtkabir'de bulunan öğrenciler ve törene katılan erkan alkışlamaya başladı. Bu alkış ile Anıtkabir'de bir ilke imza atılırken Sezer de gösterilen ilgiyi eli ile selamlayarak yanıtladı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte yürüyen Cumhurbaşkanı Sezer'in alkışlanması sıradışı bir görüntü oluşturdu.

Ankara'da kutlamaların adresi 19 Mayıs stadyumu, İstanbul'da ise Beşiktaş İnönü stadyumu olacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, saat 15.00'te gençlik haftası kutlamalarına katılacak gençlik temsilcilerini kabul edecek.

81 ilden gelen gençler, saat 13.00'te Meclis Başkanı Bülent Arınç'ı ziyaret edecek. Saat 16.00'da da gençler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la buluşacak.

Sezer Anıtkabir'de alkışlandı...

 Sezer Anıtkabirde alkışlandı...       Törenleri izleyen Önder Yılmaz bildiriyor...

Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı... Mustafa Kemal, Atatürk, bundan tam 88 yıl önce milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktı. 19 Mayıs yurdun dört bir yanında törenlerle kutlanıyor.
      Ankara'da törenler, devlet erkanının Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasıyla başladı.
      Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer eşliğindeki tören heyeti Aslanlı Yol'dan ilerleyerek Atatürk'ün mazolesine çelenk koydu.
      Daha sonra Kurtuluş Savaşı şehitleri ve Başkomutan M. Kemal Atatürk için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.
      Sezer'in gelmesi ile Anıtkabir'de bulunan öğrenciler ve törene katılan erkan alkışlamaya başladı. Bu alkış ile Anıtkabir'de bir ilke imza atılırken Sezer de gösterilen ilgiyi eli ile selamlayarak yanıtladı.

     
     
     STADYUMDA TÖREN

      Stadyumda bulunanların sevgi gösterileri ve alkışlarıyla karşılanan Cumhurbaşkanı Sezer, tribünlerdeki vatandaşları selamladı.
      Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, bazı milletvekilleri, sivil ve askeri erkan ile yabancı misyon şefleri katıldı.
      Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın, Türk istiklalinin başlangıç günü olduğunu belirterek, "19 Mayıs’ın istikbalimizin teminatı olan gençlere bayram olarak armağan edilmesi tesadüf değildir. Bu bayram sadece gençlere armağan edilmiş bir bayram da değildir. Hepimizin Atatürk’ü anlama, hatta Atatürk’ü bütün cevherleriyle gerçek anlamda anlama ve anlatma vesilesi olduğu için çok anlamlıdır" dedi.
     
     GENÇLİĞİN MESAJI

      Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Doğa Meriç Boybeyi de "gençlik adına" yaptığı konuşmada, "en büyük Türk" Atatürk’ün cumhuriyeti ve yiğit Anadolu’yu, egemenliği haykıran, bağımsızlık türküleri söyleyen Türk gençliğine emanet ettiğini söyledi.
      Boybeyi, "Harcımız Mustafa Kemal ilkeleri, yolumuz cumhuriyet yoludur.
      Ödevimiz cumhuriyet bekçiliği, sözümüz Ata’nın gençliğinin sözüdür" dedi.
      Atatürk’ün gençliğe hitabesini görme özürlü TOKİ Anadolu Lisesi öğrencisi Çağlar Yıldırım okudu.
      Gençliğe Hitabe’nin, "Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler" bölümü okunurken tribünlerde bulunanlar tarafından alkışlandı.
      Öğrenciler ayrıca, gençlik adına şiir okuyup, "gençliğin Ata’ya cevabını" seslendirdiler.
     
     "TÜRKİYE" SLOGANLARI

      Samsun’dan getirilen bayrak ile Selanik’ten getirilen bayrak ve toprak stadyuma girdiğinde tribünlerden "Türkiye" sloganları yükseldi.
      Kız ve erkek atletlerin öperek sundukları bayrak ve toprağı, yine öperek alan Sezer, alkışlar arasında bayrağı tribünlere gösterdi.
      Gençlik Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesinin ardından, Jandarma Bandosu gösterisini sundu. Bando, seslendirdiği dünyaca ünlü besteleri, dans figürleri ile renklendirdi.
      Türk Hava Kurumu paraşütçülerinin Atatürk posterleri ve bayraklarla yaptığı atlayışlar protokoldekiler ve tribündekiler tarafından beğeniyle karşılandı.
      Paraşütçülerin atlayışlarını tören geçişi izledi. Bayrak grubunun geçişi, protokolde ve tribünlerde bulunanlar tarafında ayakta izlendi.
      Semra Sezer, engelli öğrencilerin geçişini dikkatle takip etti.
     
     GÖSTERİLER

      Törende, Polis Koleji öğrencileri pelerinleriyle "Tek Yürek Oldu Anadolu, Yürüdü Mustafa Kemal’in ardın isimli gösteriyi sundu.
      Öğrenciler daha sonra, rengarenk kıyafetleriyle 6 yörenin halk oyunlarından örnekler sergilediler. Bu gösteride 768 öğrenci görev yaptı.
      Üzerinde ay ve yıldız bulunan kırmızı pelerinleriyle "Zafer Kartalı" isimli gösteriyi sunan öğrenciler ilgiyle izlendi.
      Tören sonunda gösterilerini sunan kız öğrenci grubunun Türk bayrakları açması tribündekilerin büyük alkışını aldı.
      Şeref tribünün karşısındaki tribünlerde bulunan fon grubu öğrencileri tören boyunca ellerindeki kartonlarla "Öğretmenlerin eserine kıymet biçilemez", "Sağlıklı gelecek için maddeye hayır", "Organ bağışla, hayat bağışla", "Selam bayrağa, kutsal toprağa" yazıları oluşturdu.
      Tören gösterilere katılan toplam 1920 öğrencinin birlikte yaptıkları final gösterisiyle son buldu.
      Başbakan Erdoğan, 19 Mayıs Stadyumu’ndan ayrılırken yanına gelen özürlü bir genci öpüp, bir süre sohbet etti.

Milliyet 19 Mayıs 2007


19 Mayıs coşkusu sokaklara taşıyor

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.

Kutlamalar dolayısıyla Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet
Sezer'in başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

Anıtkabir'deki törene Sezer'in yanı sıra TBMM başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kuvvet Komutanları, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bakanlar ve diğer devlet erkanı katıldı.

Törene katılanlar Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler.

Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defterini imzalayarak, yazılan şu metni okudu: ''Yüce Atatürk,Ulusumuza aydınlanma çağının kapılarını açan bu anlamlı günde Türk gençliğine armağan ettiğin bayramı coşku içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulusumuzla bizlikte tarih önünde büyük bir destan yazarak kazandığınız Kurtuluş Savaşı ve kurduğunuz Cumhuriyet, şanlı bayrağımızın yurdumuz üzerinde özgürce dalgalanmasını, genç Türkiye'nin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasını sağlamıştır.

Türk Ulusu gerçekleştirdiğiniz devrimlerle bağımsız bir ülkede onurlu bir
yaşam sürebilmenin temel hak ve özgürlüklerini demokratik bir ortamda
kurabilmenin, yarınlara güvenle bakabilmenin kıvancını duymaktadır. Varlığımızın sonuna kadar korunabilmesi, Türkiye'nin uygarlık yolunda duraksamadan ilerleyebilmesinin temel unsuru Cumhuriyetin yeni eserlerle yüceltilmesi, değiştirilemez nitelikleri ile korunması ve yaşatılmasıdır. Cumhuriyeti yaşatmaya ant içmiş ilke ve devrimlerinizi.

Çağdaş yaşamı gönülden benimsemiş Cumhuriyetin sağladığı kazanımların
bilincinde olan Türk gençliği bu konudaki en büyük güvencemizdir.
Cumhuriyetin devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkusuyla sürdürmeye karalı olan Türk gençliği ilke ve devrimlerinizin yol göstericiliğinde öngördüğünüz çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için özveriyle yorulmadan ve tüm gücüyle çalışacaktır.

Aydınlık düşünceli Türk gençleri kendilerine duyduğunuz güvene layık olmak için hiçbir özveriden kaçınmayacak bıraktığınız emaneti her koşulda koruyarak sonsuzluğa taşıyacaktır. Türk Ulusunun her yaştan ferdiyle ortaya koyduğu kararlılığın önünde hiçbir güç duramayacak kimse Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir.Bu büyük günde yüksek anınız önünde saygıyla eğiliyor, ulusça bağlılığımızı yineliyor sizi büyük bir özlem, gönül borcu, saygı ve sevgiyle anıyoruz''

TAKSİM'DE TÖREN

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, İstanbul'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı.
Taksim Meydanı'ndaki anıtta düzenlenen törende İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hazır bulundu.Güler, Tuncel, Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin anıta çelenk koydular.

Daha sonra, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer siyasi partiler ile
üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının çelenklerinin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Törende, daha sonra, İstanbul Valisi Muammer Güler anıt özel defterini imzaladı.

YÜRÜYÜŞ NEDENİYLE BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenecek Fener Alayı yürüyüşü nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün Maçka'daki İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi önünden başlayıp Barbaros Meydanında son bulacak yürüyüş nedeniyle, saat 19.00'dan itibaren Okul Yolu Sokak, Maçka Caddesi, Hüsrev Gerede Caddesi, Nüzhetiye Caddesi ve Şair Nedim Caddesi ile Karakol Kavşağından Nüzhetiye Caddesi istikameti ve Ihlamurdere Caddesi kavşağından Nüzhetiye Caddesi istikameti trafiğe kapatılacak.

Trafiğe kapatılacak yollar nedeniyle Maçka Caddesinden gelen trafik akımı, Abdi İpekçi Caddesi ile Bayıldım Caddesine ve Teşvikiye, Nişantaşı istikametine yönlendirilecek.

Ihlamurdere Caddesine gelen trafik akımı Dolmabahçe Caddesi ve Spor
Caddesine, Şair Nedim Caddesine gelen trafik akımı ile Karakol Kavşağından Nüzhetiye istikametine gelen trafik akımı ise Spor Caddesine yönlendirilecek.

Fulya ve Emirhan'dan gelen trafik akımı Emirhan Caddesine ve Ihlamur Yıldız Caddesine, Balmumcu'dan gelen akım da Ortaköy dönüşlerine yönlendirilecek.

PAZAR GÜNÜ ATA'YA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde 20 Mayıs Pazar günü düzenlenecek ''Ata'ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü'' nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Pazar günü saat 08.00'den itibaren Divan Kavşağı, Yedikuyular Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve İnönü Caddesi trafiğe kapalı olacak.

Dolapdere'den gelen akış Pangaltı'na, Kadırgalar'dan gelen akış Mete
Kavşağına, Mete Kavşağından gelen akış da Taşkışla Caddesine yönlendirilecek.

Beşiktaş'tan gelen akış, Akaretler'den kesilip, Spor Caddesine, Karaköy'den gelen akış Fındıklı Işıklar'dan (U) dönüşü yaptırılarak Karaköy'e, Bayıldım Caddesinden gelen akış, Bayıldım altbaştan kesilip, Küçükçiftlik Caddesine yönlendirilecek.

Tarlabaşı'ndan gelen akış, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü yönüne, Abdülhak Hamit Caddesinden gelen akış, Çiçekçi ışıklardan Unkapanı istikametine, Mecidiyeköy Caddesinden gelen akış Kuştepe'ye, Abide-i Hürriyet Caddesinden gelen akış da Ergenekon Caddesine yönlendirilecek.

Ergenekon Caddesi Kurtuluş ve Dolapdere Caddesine, Valikonağı Caddesi Abdi İpekçi Caddesine, Abdi İpekçi Caddesi de Teşvikiye Caddesine ve Bayıldım altbaşa yönlendirilecek.

KADIKÖY'DE YAPILACAK MİTİNG

Öte yandan, Kadıköy İskele Meydanında 20 Mayıs Pazar günü yapılacak açık hava toplantısı nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Rıhtım Caddesi ile Boğa Meydanından Rıhtım Caddesine kadar tüm yollar, saat 09.00'dan itibaren toplantı bitimine kadar trafiğe kapalı olacak.

Söğütlüçeşme Caddesinden Rıhtıma inen ara sokaklar ise ihtiyaç duyulduğunda trafiğe kapatılacak.

Trafiğe kapatılan yollara alternatif olarak, Tıbbiye Caddesinden gelen
trafik akışı Burhanfelek Caddesinden E-5 yönüne, Behiçbey Sokaktan ise İbrahimağa Işıklar istikametine yönlendirilecek.

Söğütlüçeşme Caddesinden gelen sürücülerin Altıyol Boğa Meydanından Rıhtıma inmeleri engellenerek, Kuşdili Caddesi Salı Pazarı istikametine yönlendirilecek, Moda'dan gelen trafik akışı ise Mühürdar Kavşaktan geri döndürülecek.

SAMSUN'DA KUTLAMALAR

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, tüm yurtta olduğu gibi Samsun'da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere çıkışının 88. yıl dönümü etkinliği, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Törene Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener de katıldı. Anıta çelenklerin sunulması sırasında AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç ile CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç'un sohbeti dikkat çekti.

Törende; Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Milletvekili Mustafa Çakır, Suat Kılıç, Ahmet Yeni, Musa Uzunkaya, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, çok sayıda askeri ve sivil erkan, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar da hazır bulundu.

SABAH 19 Mayıs 2007


 

Yurt genelinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Çanakkale'de kutlamalar kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk
Anıtı'na Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Erhan Akporay, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, siyasi partiler, resmi kurum ve kuruluşlar çelenk sundu.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla il
genelindeki okulların katıldığı gösteriler, havanın yağışsız olması durumunda 18 Mart Stadı'nda, aksi halde 90. Yıl Gösteri Merkezi'nde akşam saatinde gerçekleştirilecek.

AYDIN


Aydın'daki tören, Atatürk Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na Aydın Valiliği, Aydın Garnizon Komutanlığı, Aydın Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının çelenk koyması ile başladı.

Yağmur nedeniyle Adnan Menderes Stadı'nda devam etmesi planlanan tören, Atatürk Spor Salonu'na alınırken, saha içi gösterileri 26 Mayıs tarihine ertelendi.

Aydın Milli Eğitim Müdürü Murat Taner, törende yaptığı konuşmada, 19
Mayıs'ın Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı gün olduğunu söyledi.

Kurtuluş Savaşı'nın ulusal onuru için direnenlerin, bağımsızlığa ve
özgürlüğe sahip çıkanların ve esarete karşı koyanların yazdığı bir destan
olduğunu ifade eden Taner, ''Devlet ve toplum olarak bizlere düşen en büyük görev laik, demokratik Cumhuriyetin kazanımlarının değerini bilmek, onları her şartta koruyup geliştirerek, yarınlara taşımaktır'' dedi.

Törende, öğrenciler tarafından konuşmalar yapıldı, şiirler ve Atatürk'ün
Gençliğe Hitabesi okundu.Öğrenciler, Aydın Valisi Mustafa Malay'a Türk bayrağı ve çiçek sunduktan sonra, salonda bulunan bütün gençler Gençlik Marşı'nı birlikte söylediler.

Tören, Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesinin halk oyunları gösterileriyle sona erdi.

HATAY

Antakya'daki törende Vali Ahmet Kayhan, Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan Büyükgüngör ve öteki yetkililer Atatürk Anıtı'nda çelenk sundu.
Vali Kayhan, anıt şeref defterine şu satırları yazdı:

''Aziz Atam; milletimizin kaderini değiştirmek amacıyla 19 Mayıs 1919'da
yaktığınız bağımsızlık ateşi, öncülüğünüzde atılan adımlarla yurdun her köşesini aydınlatmıştır. Türk gençliği emanetiniz olan Cumhuriyet'e yürekten bağlı olup, çağdaşlık yolunda gösterdiğiniz hedefe emin adımlarla ilerlemektedir. Laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet, genç kuşakların omuzlarında sonsuza değin yükselecektir. Bu anlamlı günde yüksek anınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.''

Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Mustafa Kemal
Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, Baro Başkanı Sinan Akgöl, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.Törenler, saat 17.00'de Atatürk Stadı'nda devam edecek.

EDİRNE

Edirne'de ilk tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda
bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

25 Kasım Stadı'nda devam eden törenlerde Vali Nusret Miroğlu, Belediye
Başkanı Hamdi Sedefçi, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Muharrem Yavaş, vatandaşları ve öğrencileri selamlayarak, bayramlarını kutladı.

Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi Müdürü Ekrem Uygur, törende,
Atatürk'ün Türk istiklal ve Cumhuriyetini gençlere emanet ettiğini belirterek, ''Ülkemiz bugün çağdaş medeniyetler seviyesine yaklaşmıştır. Genç nüfusumuzdan kaynaklanan dinamizmimiz hemen her alanda daha nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına yol açmaktadır'' diye konuştu.

Vali Miroğlu, Belediye Başkanı Sedefçi ve 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Muharrem Yavaş, okullar arası spor, kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.Tören, resmi geçitle sona erdi.

AA 19 Mayıs 200719 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı,
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de törenlerle kutlanıyor.

KKTC'deki kutlamalar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak'ın Bayrak Radyo Televizyonu'nda (BRT) yaptığı konuşmayla başladı.

Öztoprak, gençlerin ülkenin geleceği ve toplumsal varoluş mücadelesini daha ileri noktalara taşıyacak kişiler olduğunu belirterek, her türlü bilgiyle
donanmış yetişmeleri gerektiğini vurguladı.

Öztoprak, 88. yıl dönümüne ulaşılan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı, yurdun her köşesinde gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirterek, halkı selamladı.

Öztoprak, ''19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarak Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatan Mustafa Kemal Paşa'nın, bu savaşın sonucunda kazanılan zaferi sürekli kılmak için hedefini 'tam bağımsızlık ve çağdaş medeniyetler seviyesini aşmak' olarak belirlediğini'' kaydetti.

Öztoprak, Atatürk'ün bu hedefe, ülkeyi güvenerek emanet edebileceği, iyi yetişmiş gençlerin sayesinde ulaşılabileceğinin bilincinde olduğunu ve bunun için 23 Nisan'ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs'ı da Gençlik ve Spor Bayramı olarak her zaman güvendiği ve inandığı Türk çocuklarına ve gençlerine armağan ettiğini anlattı.

Kıbrıslı Türklerin de Atatürk'ün devrimlerini, Türk halkıyla eş zamanlı
uygulamaya koyduğuna işaret eden Öztoprak, ''Kıbrıs Türk halkının, O'nun çizdiği yolda yürüyerek, çağdaş değerlere sahip bir halk olarak adadaki varlığını sürdürmesi için büyük mücadele verdiğini'' kaydetti.

Konuşmasında velilere seslenirken, gençlerin bütün beklentilerini hayata
geçirebilecek güce, bilgi, beceri ve özgüvene sahip kişiler olarak yetişmelerinde öğretmenlerin yanı sıra ailelere de büyük görevler düştüğünü ifade eden Öztoprak, ''İçinde yaşadığı topluma karşı sorumlu ve saygılı, kültürel değerlerine ve tarihine sahip çıkan bir gençlik yetiştirmek için Bakanlık, öğretmenler ve aileler olarak hep birlikte çaba harcamamız gerekmektedir'' diye konuştu.

Bakan Öztoprak, öğretmenlere hitaben ise şunları söyledi:
''Gençlerimizin araştıran, sorgulayan, düşüncelerini özgürce söyleyebilen,
ülkesine ve ailesine karşı sorumluluklarının farkında olan bireyler olarak
yetişmesinde, sizlerin büyük emek ve çabası vardır. Sizlerin özverili ve sabırlı çalışmalarınızla yetişen gençlerimiz bilgi, beceri ve donanımlarıyla her zorluğun üstesinden gelebilecekler ve ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyabileceklerdir.''

ATATÜRK ANITI'NDAKİ TÖREN


Bu arada 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları
kapsamında Lefkoşa'da ilk tören, Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

Protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasıyla başlayan törende,
Anıtkabir'den getirilen toprak KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir subay tarafından Atatürk Anıtı'na konuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu,

ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Sabri Demirezen, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Hüsmen Akdeniz, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet
Eröz, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Namık Kemal Çalışkan, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Salih Cengaver Cem, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, askeri ve sivil yetkililer, siyasi parti temsilcileri, dernek, kurum, kuruluş ve örgüt temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

AA
19 Mayıs 2007

Sezer sandığa davet etti

RADİKAL - ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet mitinglerini övdü ve 'oy'un yaşamsal önemde olduğunu söyleyip, başta gençler tüm seçmeni sandığa davet etti. Sezer, Türk gençliğinin Cumhuriyet'i her türlü tehditten uzak tutacağına tüm toplumun inandığını da belirtti Sezer, 19 Mayıs nedeniyle yayımladığı mesajında, Cumhuriyet mitinglerine gönderme yaptı: "Yurttaşlarımızı ortak değerlerle buluşturan, bayrak ve Atatürk sevgisinin doruğa çıktığı etkinlikler, Türk ulusunun Cumhuriyet'i ve kazanımlarını ödünsüzce yaşatma konusundaki kararlılığını ortaya koymaktadır."
Türkiye'nin uygarlık yolunda Atatürk'ün öngördüğü gibi 'duraksamadan' ilerleyeceğini belirten Sezer, bu süreçte adımların uzlaşmayla atılmasını, ülkenin öncelikleri ve yurttaşların özlemlerinin göz önünde bulundurulmasını istedi. Sezer, ancak böyle Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün sağlayacağını vurguladı.
Sezer, işsizlik yüzünden gelecek kaygısı taşıyan gençlere duyarlı yaklaşılmasını da istedi.
19 Mayıs 2007


19 Mayıs coşkusu
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda coşku hakimdi. Gençler stadyumlarda vatandaşlar tribünlerde coşkuyu yaşadı FOTO GALERİ


19 Mayıs'dan coşku kareleri...Gençler statta, halk tribünlerde coştu!

Gençler stadyumlarda birbirinden muhteşem gösteriler yaparken, vatandaşlar da bayraklarını alıp tribünlere, sokaklara, Anıtkabir’e aktı.

ATATÜRK’ün , Samsun’a çıkıp milli mücadeleyi başlattığı ve daha sonra Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs 1919’un 88’inci yıldönümünde tüm yurt kırmızı beyaza boyandı. Samsun, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde gösteriler yapıldı.

Bayrağı Bandırma Vapuru getirdi

Samsun’daki törenlerde Atatürk’ü sembolize eden Türk Bayrağı, müze gemi Bandırma Vapuru’ndan gençler ve deniz subayları tarafından meşaleler eşliğinde karaya çıkarıldı. Ayrıca Atatürk’ün Samsun’a çıkışı Sanat Tiyatrosu grubu tarafından temsili olarak canlandırıldı.

Öğrenci mesajına alkış

İzmir Valiliği’nin Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlediği programda konuşma yapan Karataş Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Fatih Ortatepe’nin verdiği mesaj da büyük alkış aldı. Ortatepe, “Atamızın ölümünden fırsat bulduğunu zannedenler, bu ülkede Mustafa Kemaller bitmez. Sizler hain emelleriniz için sevinmeyin. Yetişen Mustafa Kemaller’i dinleyin; Ne Mutlu Türküm diyene” dedi.

Modern kıyafetler

Geçmiş yıllarda düzenlenen törenlerde öğrencilerin kostümleri eleştiri konusu olmuştu. Bu yılki kıyafetler ise izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Kız öğrenciler geçmiştekilerden daha kısa etekler giyerken, halk dansları ekibinin de yemeni gibi yöresel baş örtüleri kullanmamaları, modern dans kostümleri giymeleri dikkat çekti.

Anıtkabir doldu taştı

Gençler, gösterileriyle Ata’ya layık olduklarını kanıtlarken halk da bayraklarla tribünlerden coşkuya ortak oldu. Vatandaşlar geçen yıllardaki gibi gösterileri sadece izlemekle kalmayıp, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Cumhuriyet’e sahip çıktığını gösterdi. Anıtkabir de resmi törenlerin ardından ziyaretçi akınına uğradı. Vatandaşlar Atatürk’ün mozolesini çiçeklerle süsledi.

Cumhuriyet mitingi gibi

19 MayIs Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu tüm yurda yayıldı. Gösterileri izlemek için stadyumlara akın eden vatandaşlar, Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla tribünlerde yerini aldı. Otomobiller, hatta motosikletler bayraklarla süslendi. Tatil beldelerindeki havuzlarda da Türk bayrakları açıldı. stadyumların ve sokakların yüzlerce Türk bayrağıyla donatılması, Cumhuriyet mitinglerini anımsatan sahneler yaşattı.