Çanakkale Deniz Zaferi törenlerle kutlanıyor

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92. yıl kutlamaları Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Anıttaki törene Yeni Zelanda'dan gelen Anzaklar damgasını vurdu

Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene Hükümeti temsilen Devlet Bakanı Beşir Atalay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, Çanakkale ve komşu illerden gelen milletvekilleri katıldı. Çelenklerin anıta konmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende gazi dernekleri ve vatandaşlar yeraldı. Yeni Zelanda Kraliyet Ailesi Muharip Gaziler Derneği'nde yönetici ve tarihçi olarak çalışan Steven Clarke ile babası Çanakkale'de savaşan Albert Raymond White, Yeni Zelandalıları temsil etti. Çanakkale Valiliği'nin özel izniyle ilk kez törenlere katılan Yeni Zelandalılar, "Yeni Zelandalı Dostlardan" sözlerinin yeraldığı çelengi koyup saygı duruşunda bulundu.

Çanakkale'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Clarke, 9 ay süren savaşın ardından Türkiye ile Yeni Zelanda arasında kalıcı dostluklar kurulduğunu söyledi. Clarke, babasının ve 2 amcasının Gelibolu'daki savaşlarda makineli tüfekli birliklerde savaştığını kaydetti.

Babasının savaşta yeraldığını hatırlatan White, zafer kutlamalarından etkilendiğini ifade etti. 25 Nisan'da Yeni Zelanda'da benzer törenler yaptıklarını anlatan White, her iki ülkedeki törenlerde genç insanların yeralmasının dikkatini çektiğini anlattı.

ŞEHİTLER KIBRIS'DA DA UNUTULMADI

"18 Mart Şehitleri Anma Günü" çerçevesinde bugün düzenlenecek törenlerle şehitler anılacak.

Gün dolayısıyla Boğaz Şehitliği'nde saat 10.00'da başlayacak törene, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve diğer üst düzey protokol katılacak.

Tören saygı marşı, saygı duruşu ve saygı atışıyla başlayacak. İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından, KTBK Komutanlığı'ndan Kurmay Albay Serhat Ekinci, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapacak.

Şehitlik Özel Defteri'nin imzalanmasının ardından, Anıtkabir'e konulmak üzere Boğaz Şehitliği'nden alınan toprak Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi'ne teslim edilecek. Tören şehitliğin gezilmesi ve şehit kabirlerine çiçek konulmasıyla sona erecek.

18 Mart Şehitleri Anma Günü olan yarın, ilçelerde de ayrı ayrı törenlerle yapılacak. Lefkoşa'daki tören saat 09.00'da Tekke Bahçesi Şehitliği'nde, Gazimağusa'daki tören aynı saatte Çanakkale Şehitliği'nde, Girne'deki tören Karaoğlanoğlu Şehitliği'nde saat 10.00'da, Güzelyurt'taki tören Atatürk Heykeli önünde saat 09.00'da başlayacak. Gün dolayısıyla Lefke'deki şehitlikte ise, saat 09.00'da tören düzenlenecek.


ŞEHİTLER KOSOVA'DA DA UNUTULMADI

Türkiye'de pek çok etkinlikle anılan Çanakkale Şehitleri, Kosova'daki Türkler tarafından da unutulmadı.

Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa başka olmak üzere pek çok şehirde Çanakkale Şehitleri anıldı. 17 Mart'ta başlayan ve 18 Mart'ta da devam edecek törenlerde Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türk büyükleri yad edildi.

1999 yılında Sırbistan'la yaşanan savaşın ardından Birleşmiş Milletler tarafından yönetilmeye başlanan Kosova'da çok sayıda Türk yaşıyor. Özellikle Mamuşa, Prizren, Priştine Vıçıtırın ve Mitroviça'da bulunan Türkler Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecinde daha çok kültürel hak elde etmeye çalışıyor.

Kosovalı Türkler, 18 Mart'ın dışında 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim, 10 Kasım gibi pek çok önemli günlerde de anma ve kutlama törenleri düzenleniyor.

Kosova'da ayrıca NATO ve Birleşmiş Milletler misyonları çerçevesinde Türk polisi ve askeri de görev yapıyor.

(AJANSLAR)