'Ulus bilinci Çanakkale'de oluştu'

18/03/2007 Radikal Gazetesi

RADİKAL - ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çanakkale Zaferi'nin 92. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda özgürlüğümüzün simgesi cumhuriyeti korumanın temel sorumluluğumuz olduğunu söyledi.

1. Dünya Savaşı'nın en kritik aşamalarından Çanakkale Savaşları'nın, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk Ulusu'nun yazgısını ve tarihin akışını değiştirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Sezer özetle şöyle dedi: "Türk halkının çok sayıda şehit vermesine karşın, Çanakkale'de gösterdiği üstün başarı, ulus olma bilincinin de tohumlarını atmıştır. Atatürk'e inanmanın ve güvenmenin ulusumuz için en büyük ödülü, bağımsız yurt toprakları üzerinde kurulan laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Atalarımızın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün simgesi, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan güzel yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel sorumluluğumuzdur."

'Tarihi değiştirdi'

TBMM Başkanı Bülent Arınç da, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı'ya gönderdiği mesajda şunları söyledi: "Çanakkale Deniz Zaferi çeşitli sebeplerle tarihte geriye düşmüş bir milletin, dünya tarihine yeniden hükmetme güç ve iradesini gösterdiği savaştır. İnsanlığın şahit olduğu en büyük askeri başarılardan biri olan Çanakkale Deniz Zaferi, siyasi sonuçları itibarıyla da tarihin seyrini değiştiren önemli bir olaydır."

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, mesajında şöyle dedi: "92 yıl önce kazanılan Çanakkale zaferiyle Mustafa Kemal umut ışığı olmuş ve Kurtuluş Savaşımız Çanakkale'de mayalanmaya başlamıştır. Biz ülkemizi Çanakkale'de, Sakarya'da, savaş meydanlarında onurlu bir mücadeleyle işgalden kurtardık, Cumhuriyetimizi kurduk."